Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Válka jako součást života

Bosna a Hercegovina se chystá na obecní volby, jež proběhnou o druhém zářijovém víkendu. Nebudou to ovšem volby běžné, jak je známe z domova, nýbrž spíše jen krok v rámci daytonského scénáře, který před dvěma lety ukončil válku. Základní otázka je totiž stále stejná: Lze obnovit Bosnu a Hercegovinu jako jednotný stát? Právě před nadcházejícími volbami se ukazují základní problémy, které tomu brání.

Příliš mnoho extremistů

Válka oficiálně skončila, pro mnohé však stále trvá. Na každé straně je dost úředně tolerovaných extremistů. Většinou jde o lidi, kteří strávili léta na bojištích a pro něž je válčení pro ně normální součástí života. Bosenští Chorvati mají svou (ustašovskou) Černou legii, Žluté mravence a jiné jednotky s podobně exotickými názvy. Ostatně ani některé útvary pravidelné armády Chorvatské republiky nemají s řádným vojskem moc společného. Například jednotka Tygři má na svědomí masakry srbských civilistů. Nejznámějšími srbskými paravojenskými útvary jsou arkanovci. Tyto jednotky jsou de facto soukromým vlastnictvím Željka Ražnjatoviče-Arkana a sídlí v městečku Erdut na břehu Dunaje. Arkan je nejen kriminálník hledaný Interpolem, ale i poslanec srbského parlamentu, a jeho jméno najdeme na seznamu válečných zločinců. Mnohem větší starosti než mezinárodní soud v Haagu mu ale působí bosenští Srbové. Když je v létě 1995 stíhala v Bosně jedna porážka za druhou, mnoho tisíc jich uteklo do Srbska. Miloševič, který je do této války zahnal, se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.