Před pěti lety by z politických prominentů nechyběl nikdo, dnes z pozvaných politických veličin naopak nepřijela žádná - kromě nemocného prezidenta se omluvil i premiér a předsedové obou komor parlamentu. Vlekoucí se ospalý seriál jménem „Vyrovnání se s minulostí“ totiž v Čechách postupně ztratil veškerou popularitu. Jeho dalšímu dílu, slavnostní vernisáži centra pro studium spisů StB, která se minulý čtvrtek konala v Pardubicích, dodal svou přítomností oficiální lesk pouze ministr vnitra Jan Ruml a jeho nejbližší podřízení.

Sedm let čekání

Vlastence může potěšit, že Česká republika je první čistě postkomunistickou zemí, která spisy politické policie odtajnila. Samozřejmě nepočítáme-li Německo, kde ovšem záležitost organizovaly západní úřady a Bonn do ní investoval neuvěřitelné tři miliardy marek. Přestože se v Čechách stejná záležitost pořídila za šestnáct milionů korun, k následování to nikoho ve východní Evropě zřejmě nepodnítí. Na rozdíl od našeho vnitra totiž ostatní postkomunistické státy prakticky převzaly po pádu železné opony agenturní síť rušené politické policie. Zveřejnit spisy a prozradit tak jména staronových udavačů tudíž vůbec nepřichází v úvahu. Naše federální vnitro se služeb fanatiků či estébáky zlomených nešťastníků zřeklo už v létě 1990. Z drtivé většiny svazků se tak rázem staly nevinné archiválie. Stačilo pouze najít systém, jak a komu je zpřístupnit. Cesta k tomuto jednoduchému cíli trvala sedm let. Čtvrtinu z toho zabral…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte