Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Boj o očistu trhu

O tom, jakou podobu bude mít novela zákona o investičních společnostech a fondech, připravovaná na ministerstvu financí, zatím panují dohady. Nicméně očekávání investorů jsou více než napjatá. Důvod? Mluví se o tom, že novela bude obsahovat ustanovení o povinném otevírání investičních a podílových fondů.

Boje o majority

Český kapitálový trh má dnes vychýlenou, či dokonce zvrácenou podobu. Na normálním trhu se podniky snaží od investorů získat kapitál, na českém kapitálovém trhu se ale již delší dobu zápasí pouze o majority v podnicích. Na klasický kapitálový trh přicházejí občané se svými úsporami, protože chtějí peníze zhodnotit, a většinou investují skrze nejrůznější fondy (tzv. mutual funds, podílové fondy otevřené a uzavřené, penzijní fondy atd.), které rozptylují riziko. A zde se skrývá snad hlavní kámen úrazu českého kapitálového trhu: víra v nejrůznější fondy u nás vyprchala jako pára nad hrncem. Důvodů je několik a všechny spolu úzce souvisí. Když pomineme čisté krádeže a tunelování typu C. S. Fondy či některých fondů založených Agrobankou, je na prvním místě skutečnost, že naprostá většina našich fondů vznikla v kuponové privatizaci: občané do nich tedy nevložili skutečné úspory, a nejsou tudíž motivováni sledovat, jak se jejich peníze zhodnocují či znehodnocují (většinou je to ani nezajímá, protože jim taková námaha prostě nestojí za to). Důkazem nedůvěry je i tzv. diskont, tedy rozdíl mezi tržní cenou akcií či podílů a tzv. čistým…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.