O tom, kdo první přišel s myšlenkou kuponové privatizace, se dodnes vedou vášnivé spory. Tomáš Ježek jako ideolog privatizace, Dušan Tříska coby její technický realizátor a Václav Klaus v roli politického štítu privatizace se už šest let nemohou shodnout, koho vlastně spásná kuponová myšlenka napadla jako prvního. Přivlastnili si ji zkrátka všichni tři. Naopak Fond národního majetku, rodný bratr kuponové privatizace, postrádá otce, který by se k němu hlásil. Ale co víc, jedna z ústředních postav české privatizace, Dušan Tříska, chce být dokonce jeho hrobníkem. Podle něj je totiž vznik FNM jednou z ústředních chyb celého transformačního procesu.

Rodinné stříbro

Koncepce české privatizace přiřkla Fondu národního majetku zvláštní roli. FNM měl za úkol pouze realizovat prodej podle privatizačního projektu, ale pravomoc určit, čí projekt je nejlepší a kdo se tedy stane vlastníkem, patřila výhradně ministerstvu pro správu národního majetku. Toto rozdělení kompetencí mezi privatizační ministerstvo a fond mělo za cíl především vzájemnou kontrolu: fond hlídal ministerstvo a ministerstvo naopak fond. Skutečně bylo co kontrolovat, protože celková suma odstátněného majetku v tzv. velké privatizaci se pohybovala v řádu téměř jednoho bilionu korun (976 miliard). Z velké privatizace vytěžil FNM asi 120 miliard korun v hotovosti, ke kterým je třeba přičíst ještě zhruba 30 miliard utržených v privatizaci malé. Tyto peníze jsou zatím uloženy na zvláštních účtech…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte