To, co v ekonomické oblasti navrhuje ČSSD, budí tváří v tvář jejím rostoucím volebním preferencím u mnoha lidí děs a hrůzu. Miloš Zeman navrhuje schválit deficitní rozpočet a v situaci, kdy je třeba snížit celkovou poptávku, brání omezení růstu mezd s odkazem, že občané současné hospodářské potíže „nezavinili“. Lidový dům dále navrhuje progresivnější zdanění bohatých a dovozní přirážku, kterou přitom principiálně odmítá Evropská unie, k níž se jinak Zeman tolik hlásí. Přesto všechno však není důvod k panice. Pravda je totiž taková, že i kdyby se sociální demokraté dostali po volbách k moci, můžeme si být na devadesát procent jisti, že nic ze zmíněných kroků nakonec neuskuteční. Ne snad proto, že by nechtěli, nýbrž proto, že to prostě nejde.

Hráz proti populismu

Leckomu to bude možná znít jako vystřiženo z učebnice marxismu-leninismu, nicméně pravdou je, že ve stále propojenějším a otevřenějším světě jsou opravdovým „diktátorem hospodářských politik“ stále mocnější finanční trhy. Politikům (bez ohledu na jejich ideologické zabarvení), kteří postupují ekonomicky iracionálně, vždy uštědří tvrdou lekci a za chyby je potrestají. A nejen to: finanční trhy trestají i to, že vlivný politik o hloupostech i jen nahlas a veřejně uvažuje. Zkrátka hospodářskou politiku valné části světa dnes - ať se nám to líbí, nebo ne - diktují dealeři, kteří sedí u počítačů v Londýně, na Wall Streetu, v Tokiu či Frankfurtu, případně mocní světoví finančníci, kteří si o…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte