Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Jakou pilu použít

Před třemi týdny premiér Klaus prohlásil, že oddělení podniků od bank, respektive bankovních fondů, je „spíše otázkou týdnů než měsíců“. Minulé pondělí pak na toto téma měla diskutovat koaliční trojka, nakonec jí však na tak složité téma „nezbyl čas“. Každopádně následující den na žofínském manažerském fóru už premiér nemluvil o týdnech, ale pouze připustil, že tzv. odříznutí bank od podniků - stejně jako myšlenka oddělení investičního a obchodního bankovnictví - je věc, o níž „se mluví“. Co tedy můžeme čekat?

Těžkopádný systém

Důsledek skutečnosti, že banky skrze své investiční fondy vlastnicky ovládají většinu průmyslu, je už všeobecně znám: tzv. bankovní socialismus, nechtěný to produkt kuponové privatizace, nedává ekonomice potřebnou pružnost. Zástupci bankovních fondů nejsou schopni vystupovat jako tvrdí a razantní vlastníci a banky nedávají do konkurzu své dlužníky, neboť v nich mají majetkové podíly. Dochází k případům, kdy bankovní fondy brání podnikům získat ekonomicky výhodnější úvěr od konkurenčního ústavu, a také k tomu, že vedení podniku je bankovními vlastníky přinuceno vydávat dluhopisy právě prostřednictvím mateřské banky, a to přesto, že konkurenční nabídky byly pro podnik výhodnější.

I když tedy o nutnosti oddělení bank od fondů už pochybuje jen málokdo, základní otázkou je, jak toho dosáhnout. Z úst mnohých ekonomických expertů pak v posledních týdnech několikrát zaznělo, že nejlepší bude odříznout banky od podniků ještě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.