Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Co je a co není rasistické

V článku Hlídací psíci u vrat (Respekt č. 24/97) je v závorkové poznámce označeno za „alarmující zjištění“ to, že „třetina našich obyvatel si myslí, že Romům by lékařskou péči neměla platit pojišťovna“. Interpretujeme-li takové zjištění jednoznačně jako projev rasismu, je opravdu alarmující. Domnívám se ale, že problém je složitější a nejednoznačný. Předpokládám, že ještě více respondentů by odpovědělo záporně na otázku: Má platit lékařskou péči pojišťovna i těm, kteří neplatí pojistné? (Ponechávám stranou lidi vyřazené z produkce - děti, důchodce, nemocné.) Odpověď na takovou otázku by svědčila o míře ochoty většinové společnosti k solidaritě se sociálně slabšími a civilizačně méně přizpůsobivými skupinami či vrstvami spoluobčanů. Nejsem si jist, že jsme v tomto ohledu horší než jinde v Evropě.

Teprve pak by mohla přijít rasismem zavánějící otázka: Myslíte si, že mezi těmi, kteří neplatí nemocenské pojištění, je neúměrně (vzhledem k jejich celkovému počtu) vysoké procento Romů? Ani v tomto případě by ale kladná odpověď nemusela nutně implikovat rasismus, pokud by se objektivním průzkumem zjistilo, že tomu tak skutečně je. Nelze ovšem popřít, že zveřejnění výsledků takového výzkumu - pokud by potvrdil hypotézu, že Romové v produktivním věku se v podstatně menším poměru než ostatní obyvatelstvo podílejí na placení nemocenského pojištění - by…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.