Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Hluboké kořeny konfliktů

Po letech poměrného sociálního smíru začíná být naše země zmítána řadou společenských konfliktů. Nezdá se, že bychom na ně byli dobře připraveni, a většinu z nich se nedaří snadno sprovodit ze světa. V těchto konfliktech zpravidla stojí na jedné straně vláda a na druhé straně nějaká skupina rozhněvaných občanů. Jde často — a možná nikoliv náhodou — o ty, které si minulý režim pokoušel všelijak naklonit. Před časem horníci, v posledních letech lékaři, učitelé a nejnověji železničáři se nedají uchlácholit ničím, co se na ně zkouší. Zdlouhavá jednání, často ve stínu stávek, ústí zpravidla jen ve vratké kompromisy, které se záhy hroutí pod vahou nové vlny vzájemných obvinění. Charismatičtí vůdci odborů dosahují toho, že se mění ministři, odcházejí ředitelé a střídají se celá vedení podniků. Problémy ale zůstávají. Čím to je? Je vláda tak zrádná, neschopná či nepoučitelná? Nebo odbory „zobou“ Zemanovi z ruky a pomáhají mu jít vládě po krku? Pravda je asi jinde.

Železničáři, lékaři, učitelé

Spory vlády s železničáři, učiteli či lékaři, ale i konflikt mezi většinovou společností a menšinovými etniky jsou příkladem takzvaného hluboce zakořeněného konfliktu. Je to typ konfliktu, který byl v odborné literatuře popsán poměrně nedávno a z mnoha důvodů doposud není zcela prozkoumán. Má totiž jinou povahu než běžné politické nebo industriální střety, nelze jej dlouhodobě vyřešit ani soudními výroky, ani smírčím řízením, ani represí. V jiných…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte