Po letech poměrného sociálního smíru začíná být naše země zmítána řadou společenských konfliktů. Nezdá se, že bychom na ně byli dobře připraveni, a většinu z nich se nedaří snadno sprovodit ze světa. V těchto konfliktech zpravidla stojí na jedné straně vláda a na druhé straně nějaká skupina rozhněvaných občanů. Jde často — a možná nikoliv náhodou — o ty, které si minulý režim pokoušel všelijak naklonit. Před časem horníci, v posledních letech lékaři, učitelé a nejnověji železničáři se nedají uchlácholit ničím, co se na ně zkouší. Zdlouhavá jednání, často ve stínu stávek, ústí zpravidla jen ve vratké kompromisy, které se záhy hroutí pod vahou nové vlny vzájemných obvinění. Charismatičtí vůdci odborů dosahují toho, že se mění ministři, odcházejí ředitelé a střídají se celá vedení podniků. Problémy ale zůstávají. Čím to je? Je vláda tak zrádná, neschopná či nepoučitelná? Nebo odbory „zobou“ Zemanovi z ruky a pomáhají mu jít vládě po krku? Pravda je asi jinde.

Železničáři, lékaři, učitelé

Spory vlády s železničáři, učiteli či lékaři, ale i konflikt mezi většinovou společností a menšinovými etniky jsou příkladem takzvaného hluboce zakořeněného konfliktu. Je to typ konfliktu, který byl v odborné literatuře popsán poměrně nedávno a z mnoha důvodů doposud není zcela prozkoumán. Má totiž jinou povahu než běžné politické nebo industriální střety, nelze jej dlouhodobě vyřešit ani soudními výroky, ani smírčím řízením, ani represí. V jiných…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte