Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Do ztracené bitvy

„Big Mac je Big Mac, v Paříži prostě řekneš ‚Le Big Mac‘,“ prohodí John Travolta ve filmu „Pulp Fiction“. Jenže až tak snadné to být nemusí, jak jsme si mohli připomenout ve čtvrtek 20. března při Světovém dnu frankofonie. Toto datum se vztahuje k založení Agentury pro kulturní a technickou spolupráci, která pomáhá stmelovat frankofonní země světa. Jen málo zemí na světě - pokud vůbec nějaká - vynakládá tolik prostředků z peněz svých daňových poplatníků na propagaci a reglementaci vlastního jazyka jako právě Francie. Jako by se tak Francie pokoušela vybojovat poslední vítěznou bitvu v již dávno prohrané válce s angličtinou. Ale nejde jen o resentimenty a peníze daňových poplatníků. Jde o to, že jakékoliv tažení proti angličtině - ať už se odehrává kdekoliv a z jakýchkoliv pohnutek - v podstatě podrývá konkurenceschopnost vlastního národa ve světě, který uchovává 80 % svých informací v jazyce Williama Shakespeara.

Obušku z pytle ven

Ve Francii platí od roku 1994 jazykový zákon, který upravuje zásady používání francouzštiny. Tento zákon zakazuje užívat cizí výrazy bez příslušného francouzského protějšku. Rakouský týdeník Profil uvedl v únoru několik názorných příkladů. „Fax? Nikoliv, úředník státního sekretariátu pro frankofonii fax neodešle, když už, tak télécopii.“ Do aut se nemontuje airbag, nýbrž sac gonflable. Posvačit nemůžeme v jídelně typu fast food, nýbrž v restovite. Jen za první čtyři měsíce platnosti zákona bylo zaznamenáno 236 výstrah…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.