Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Směr EU

Když minulý víkend na ekonomickém fóru v Davosu Václav Klaus s přímočarostí jemu vlastní kritizoval zemědělskou politiku Evropské unie, vyvolal doma opět vzrušené reakce. Jak je to již obvyklé, hlavním tématem komentářů nebyly problémy evropské zemědělské politiky, ale otázka, zda má český premiér na svou kritiku právo. Propásla se tak zase jedna příležitost k - jak s oblibou říká premiér - „seriózní diskusi o tom, co vstup do EU vlastně znamená“.

Neznámý svět

Mnohým se zdá, že diskuse o Evropské unii není na pořadu dne. I optimistické odhady totiž počítají s tím, že Česká republika by mohla být přijata za plnoprávného člena nejdříve za deset let. Vstup do Unie má přesto stále odér jakési samozřejmosti, o kterém se nemusí ani diskutovat, ani moc vědět. Revoluční heslo o návratu do Evropy tak přežívá právě v neproblematizujícím přístupu k Evropské unii. Nepočítáme-li loňskou Kalvodovu přednášku, ve které se prohlásil ve zřejmé snaze odlišit se od Klause za „eurooptimistu“, vstup do EU není předmětem žádných politických sporů. S výjimkou pár extremistů s ním souhlasí všichni. Memorandum odevzdané spolu s přihláškou do Unie, ve kterém se tvrdí, že vláda má pro své úsilí „širokou podporu většiny občanů“, se kromě politického konsenzu může opřít i o průzkumy veřejného mínění: ty ukazují, že až devadesát procent našich spoluobčanů míní, že bychom o vstup do EU měli usilovat.Na rozdíl od diskuse o tom, zda vůbec diskutovat, bude jednou diskuse o vstupu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.