Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Výrobní román z Bílého domu

Bill Clinton, kromě toho, že je to velmi úspěšný politik, má přinejmenším dva zaznamenáníhodné rysy. Za prvé symbolizuje revoluční generační změnu - poprvé stanul v čele Spojených států ideologicky motivovaný profesionál, který od svých studentských let nechtěl být ničím jiným než prezidentem, v životě nepracoval v soukromém sektoru a nepoznal nic jiného než politiku. Za druhé snad žádný jiný prezident nebyl tak pronásledován ustavičným podezíráním a vyšetřováním své minulosti a žádný jiný prezident nevedl tak promiskuitní život - snad kromě J. F. Kennedyho, jenže tehdy byl tisk v těchto věcech ještě diskrétní.

Postavy s visačkami

Román Barvy moci (Primary Colors), jenž se tvářil, že přináší v literárním balení „pravdu o Billu Clintonovi“ a jehož autor se navíc skrýval za rouškou anonymity, měl tedy pozornost zaručenu. Clinton prostě vzbuzuje očekávání, že nějaký utajený svědek by mohl jednou provždy odhalit, jak to s ním doopravdy je. Když se pak ukázalo, že autorem není nikdo z prezidentova okolí, ale novinář Joe Klein, bylo to trochu zklamání. Přitom ve znalosti reálií Klein obstál. V tom je ovšem síla i slabost románu.Některé části knihy jsou skutečně jako vystřižené z novin. Sestava z demokratických primárek v letech 1991 až 1992, v jejichž rámci se děj odehrává, je kompletní. Klein jen pro zmatení nepřítele změnil pár jmen a obrátil pár silničních ukazatelů. Udržuje přitom jakousi „doktrínu morální ekvivalence“, čili fakta jsou posunuta,…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte