Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

V rytmu Rudého tanga

Nejviditelnějším důsledkem faktu, že před rokem v Polsku usedl do prezidentského křesla Aleksander Kwasniewski, je vznik dvou neformálních táborů mezi Poláky - postkomunistického a postsolidaritního. Toto rozdělení dnes určuje prakticky veškerý politický život v Polsku. Stačí připomenout nedávnou vernisáž velké výstavy Caravaggiova díla ve varšavském Národním muzeu, která proběhla nadvakrát - zvlášť pro stoupence obou táborů.Pro samotného Kwasniewského je asi nejnepříjemnější stranou zmíněného rozdělení skutečnost, že v některých oblastech země, v níž koneckonců zastává prezidentský úřad, je s ním důsledně nakládáno jako s nežádoucí osobou. Dokonce i tehdy, má-li toto jednání způsobit mezinárodní skandál. Tak se stalo letos v červnu v případě odvolané návštěvy maďarského prezidenta Göncze, který se chtěl zúčastnit oslav čtyřicátého výročí vzpoury poznaňských dělníků proti komunistické moci. Při oficiálních slavnostech za účasti hlavy jiného státu předepisuje diplomatický protokol také přítomnost domácího prezidenta. Aleksander Kwasniewski však pozvání do Poznaně nedostal, navzdory tlakům na poznaňskou radnici, které do poslední chvíle vyvíjela jeho kancelář a polské ministerstvo zahraničí.Bylo by sice dost složité nakreslit na mapě Polska konkrétní obrysy oblastí, kde si nepřejí návštěvy Kwasniewského, obecně lze ale říci, že čím dále na jih, tím častěji se dá v korespondenci místní samosprávy s kanceláří polského prezidenta narazit na argumentaci "objektivní nemožnost…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.