Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Vybroušená zpráva o přežívání v šedi

Když se po listopadu 1989 začaly otvírat šuplíky s literárními díly, která předtím neměla šanci na vydání, budily největší pozornost texty s dokumentární hodnotou. Nešlo jen o literaturu faktu, ale i o beletrii - čtenáři u ní hlavně sledovali, s jakou přesvědčivostí dokumentuje téma nesvobody. Důraz na formu či estetickou stylizaci se stával příznakem snížené autentičnosti a tím i věrohodnosti textu. Z toho, co bylo vydáváno, by se dalo usuzovat, že předlistopadové šuplíky uchovávaly pouze existenciálně zjitřené či groteskně pamfletické výpovědi o subjektivních traumatech z dob totality. Jako by se tu nikdo ani nepokoušel o klasicky uměřený literární tvar.

Existenciální mezisoučet

Kniha Terezy Brdečkové Listy Markétě, která shrnuje autorčiny dosud nezveřejněné beletristické práce od roku 1979, je pozoruhodná už jen jako doklad, že tady vznikala i próza, která se klasických hodnot nezříkala. Sotva ji můžeme považovat za opožděný debut, jímž by autorka, publicistka už léta celkem známá, chtěla zahájit zbrusu novou literární kariéru. Šlo jí asi spíš jen o to, aby dlouho rozdělanou práci konečně nějak uzavřela a předala veřejnosti („Nevyslovený příběh nemá smysl, neexistuje,“ říká jedna z postav knihy). Posuďme tedy, do jaké míry je toto dítko, počaté v jiných dobách, životaschopné v současném kontextu. Přesnější by ovšem bylo hovořit o dítkách: zahrnuté prózy jsou dost nesourodé.Knihu tvoří čtyři povídky a krátký román. První povídka je tak trochu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.