Po pětiletém úsilí se letos podařilo nejrenomovanějšímu z filmových režisérů žijících na Slovensku, Dušanu Hanákovi, dokončit celovečerní střihový dokumentární film Papierové hlavy s tématem porušování lidských práv v Československu od roku 1945 až do pádu komunistického režimu. Tak dlouhý čas neměl jen příčinu organickou, tj. zdlouhavé studium a objevování dosud neznámých dokumentů ve filmových i ostatních archivech. Film vznikl ve složité slovensko-česko-francouzsko-německo-švýcarské koprodukci a zpracování tématu vyvolalo nesouhlas u některých západních koproducentů levicového smýšlení, což vedlo až k hrozbám jejich odstoupení od projektu. Uvádím jen jako příklad, že se jim nelíbila střihová komparace obžalovací řeči prokurátora Urválka a záběrů z jednání sjezdů KSČ, protože „byli přece také poctiví soudruzi“. S takovouto sobě vlastní demagogií obvinili z demagogie tvůrce filmu. Nedotčenost obrazu padesátých let se podařilo režisérovi zachovat, bylo to však „vyváženo“ tím, že film byl nucen zkrátit zhruba o 35 minut v sekvenci, která zobrazovala husákovskou normalizaci. To vysvětluje dojem jisté disproporce, časové deformace, přílišné zběžnosti, kterého divák nutně na konci nabývá, jakkoli je to relativně umně překlenuto. To je však výhrada, která není adresována režisérovi; v tom, co divákovi předložil, si svou integritu udržel.

Etický imperativ

Papierové hlavy si předsevzaly být svědectvím o pokořování lidské svobody nejrůznějšími způsoby,…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte