Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Někdo musí začít první

Před necelými třemi týdny, po návratu z Bonnu, prohlásil český ministr zahraničí, že Německo stupňuje své požadavky vůči české straně. Klaus Kinkel prý znovu otevřel již schválenou pasáž o hodnocení minulosti v připravované česko-německé deklaraci a vznesl navíc i další požadavek. O jaký požadavek jde, ministr Zieleniec nespecifikoval. Reakce spolkového ministra byla neméně rozhořčená. Český ministr podle něj porušil důvěrnost jednání. V chystané deklaraci jsou prý dvě dosud nedohodnutá místa: první se týká odsouzení bezpráví spáchaného na sudetských Němcích po druhé světové válce, druhé závazku, že se do budoucna nebudou otevírat právní a politické problémy minulosti. Kinkel dále odmítl i tvrzení, že by vznesl nějaký nový požadavek, a označil jednání za „katastrofálně zablokované“. Spor obou ministrů se jaksi pokusil urovnat český premiér: německé požadavky prý nejsou nové v tom smyslu, že by se v rozhovorech nikdy dříve nebyly vyskytly. Nejde o nové požadavky, pouze o věty do deklarace. To, co se mohlo změnit, je prý pouze kombinace slov.

Třetí vzadu

Celkový dojem z této debaty je dosti tristní. O významné záležitosti české zahraniční politiky se vede kabinetní jednání, na veřejnost prosakují mlhavá, navzájem si odporující tvrzení a tajnůstkářské náznaky, občan nemá možnost si je ověřit, a jen stěží se tedy ubrání dojmu, že se za jeho zády děje něco nekalého. A to vše je jen důsledek chaotického postupu českých politiků, do něhož se bohužel…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.