Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Konec třetí cesty

Vypadá to, že modernizace českého vojenského letectva bude brzy vyřešena. V posledních čtyřech letech havarovala desetina současného použitelného parku stíhacích letounů české armády. Vzhledem k tomu, že ministr Miloslav Výborný odmítá nákup nových západních strojů, může se během příštích deseti let stát, že budeme prostě bez letectva. Tragickým faktem, který tento neplánovaný vývoj našeho vojenského letectva doprovází, jsou bohužel zbytečně zmařené životy pilotů.

Řidič s ojetým autem

Tuzemský stíhací pilot si zalétá na bojových letounech jednu hodinu za čtrnáct dnů. Přibližně stejný cyklus a čas má vyměřen na cvičné Albatrosy. Letadla jsou zastaralá, nejnovější typ stíhacího bombardéru SU-25 je starší než deset let, MiG 21 byl vyvinut před čtyřiceti lety, MiG 23 před dvaceti. Ze sto deseti bojových letadel v majetku české armády je zhruba polovina zakonzervována nebo právě prochází opravou či prohlídkami. Počet bojových letounů se navíc neustále ztenčuje, protože díly z jedněch letadel se používají na opravu druhých. Letci nalétají zhruba čtvrtinu hodin ve srovnání se svými západními kolegy a přiznávají, že už pomalu mají z každého letu strach. A fakt, že na pěti z posledních sedmi havárií bojových letadel se podepsala chyba pilota - jak alespoň tvrdí armáda - nikomu jistotu nepřidá.Naše vojenské letectvo je na tom tedy podobně jako chudý majitel ojetého automobilu. Když se vydá na cestu, zaručeně něco přestane fungovat a za opravu zaplatí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.