Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Zkouška na teledemokracii

Moderní elektronika a digitální telekomunikace zasahují čím dál větší měrou do všech sfér lidské činnosti. Stále častěji se s nimi setkáváme také v politice. Moderní výpočetní technika se stala součástí průzkumů veřejného mínění a zpracování volebních výsledků, politici ji využívají k tomu, aby získali informace, které nezbytně potřebují pro rozhodování. Jak ukazují některé příklady hlavně z amerického kontinentu, stojíme však možná na prahu ještě zásadnější revoluce: moderní technologie prý nabízí řadu možností, jak napomoci prohloubení demokracie.

Experiment

estliže se zeptáte běžného občana v jakékoli demokratické zemi na jeho politické aktivity, vymlouvá se všude stejně: Nemám čas. Stejně nemůžu nic změnit. O politiku se vůbec nezajímám. - Nanejvýš jde volit. Volební účast je samozřejmě chvályhodná, jestliže se však zastupitelská demokracie vyčerpá faktem, že občan jednou za čtyři roky odvolí, je jeho vliv na formování politiky skutečně minimální.To by se mohlo změnit. Tvrdí to alespoň známá americká dvojice Alvin a Heidi Tofflerovi ve své knize Budování nové civilizace (Creating a New Civilization). Podle nich moderní technika poskytuje všechny podmínky pro to, abychom vstoupili do věku „polopřímé demokracie“ (semi-directed democracy), v níž by voliči dostali možnost mnohem více zasahovat do politických záležitostí. Američané už začali s experimenty, z nichž nejznámější je asi pokus nazvaný „poradní hlasování“ (deliberative polling), který…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.