Minulý pátek se sešli náměstci ministrů obrany, zahraničí, průmyslu a vnitra, aby svým šéfům ulehčili cestu k dohodě. Spor, o který jde, je sice svou povahou obchodní, když se však o něm v polovině října jednalo na schůzi vlády, padaly při tom výhrůžky demisí. Odpor ministrů Rumla a Pilipa proti navrhovanému prodeji zbrojovky Aero „Junkovu“ Chemapolu byl tak důrazný, že premiér s ministry Luxem a Dlouhým nakonec ustoupili. Věc byla odložena o čtrnáct dní a měla by se rozhodnout tuto středu. Vzhledem k tomu, že náměstci se v pátek na společném postupu nedohodli, není stále zřejmé, jak celá záležitost skončí.

Dát, nebo nedat

Před dvěma lety byla Česká republika dvanáctým, loni už dokonce desátým největším světovým vývozcem těžké armádní techniky (letadla, tanky, rakety, děla atd.). Devadesát procent tohoto exportu padá na vrub jediné firmy - Aero Vodochody. Podnik, který statistika řadí k nejúspěšnějším exportérům zbraní na světě, je ovšem v současné době zadlužený až po uši. Tato státní firma přitom ztratila nejen schopnost splácet dluhy, ale má už dokonce problémy s placením úroků z těchto dluhů (o důvodech, které k tomu vedly, viz rámeček). Před vládou proto stály v zásadě dvě možnosti, jak situaci řešit: likvidace Aera, nebo jeho prodej.Na zasedání v září se kabinet rozhodl pro druhou variantu s tím, že podnik jakožto „strategický“ bude nabízen jen českým investorům. O měsíc později pak vláda oznámila, že prostřednictvím Fondu národního…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2707

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte