Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Chemapol chce blíže k nebi

Minulý pátek se sešli náměstci ministrů obrany, zahraničí, průmyslu a vnitra, aby svým šéfům ulehčili cestu k dohodě. Spor, o který jde, je sice svou povahou obchodní, když se však o něm v polovině října jednalo na schůzi vlády, padaly při tom výhrůžky demisí. Odpor ministrů Rumla a Pilipa proti navrhovanému prodeji zbrojovky Aero „Junkovu“ Chemapolu byl tak důrazný, že premiér s ministry Luxem a Dlouhým nakonec ustoupili. Věc byla odložena o čtrnáct dní a měla by se rozhodnout tuto středu. Vzhledem k tomu, že náměstci se v pátek na společném postupu nedohodli, není stále zřejmé, jak celá záležitost skončí.

Dát, nebo nedat

Před dvěma lety byla Česká republika dvanáctým, loni už dokonce desátým největším světovým vývozcem těžké armádní techniky (letadla, tanky, rakety, děla atd.). Devadesát procent tohoto exportu padá na vrub jediné firmy - Aero Vodochody. Podnik, který statistika řadí k nejúspěšnějším exportérům zbraní na světě, je ovšem v současné době zadlužený až po uši. Tato státní firma přitom ztratila nejen schopnost splácet dluhy, ale má už dokonce problémy s placením úroků z těchto dluhů (o důvodech, které k tomu vedly, viz rámeček). Před vládou proto stály v zásadě dvě možnosti, jak situaci řešit: likvidace Aera, nebo jeho prodej.Na zasedání v září se kabinet rozhodl pro druhou variantu s tím, že podnik jakožto „strategický“ bude nabízen jen českým investorům. O měsíc později pak vláda oznámila, že prostřednictvím Fondu národního…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.