Hrabě KRYŠTOF JAROSLAV KRAKOVSKÝ LIBŠTEJNSKÝ KOLOWRAT (nar. 1927 v Plzni) je potomkem jednoho z nejvýznamnějších rodů české zemské šlechty (první písemná zmínka o rodu byla zaznamenána roku 1297). Studoval lesnickou školu v Písku a později v Trutnově, kde se v únoru 1948 zúčastnil demonstrace proti nastupující totalitní moci. V průběhu maturitních zkoušek byl StB zatčen a po sedmiměsíčním pobytu ve vazbě nastoupil k PTP. Pak pracoval u Státních lesů, později v tkalcovské továrně v Týništi. V roce 1953 byl zatčen za protistátní činnost (uvězněni byli i jeho rodiče; matka strávila rok na Pankráci) - prošel věznicí v Rychnově nad Kněžnou, vazbou v Hradci Králové a skončil ve slojích Dolu Nejedlý, kde se dalo pracovat pouze vleže nebo vkleče. Po roce 1968 i s rodinou legálně emigroval do Rakouska, kde podnikal (pstruhařství). Po roce 1989 mu byly dle restitučních zákonů vráceny rybníky a lesy v Orlických horách a také rodinný zámek v Rychnově nad Kněžnou.

Máte v sobě spoustu energie. Kde se ve vás bere - po tom, co jste prožil?

To je věc disciplíny a sebekázně. Člověk se nesmí nechat strhnout životní situací.

Vám se to podařilo?

Jinak bych to nebyl přežil ve zdraví. Podívejte: ztratil jsem veškerý majetek, udělali ze mne přes noc žebráka, zavřeli mne… Ale já jsem věděl, že se nesmím poddat. To je totiž to, co chtějí - člověka zničit a zlomit. Na to čekají. Musíte si říct: vždyť jiným se to stalo taky! Vy…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte