Cesty soudobého duchovního umění jsou složité. Nebezpečí tezovitosti, obava před ironizací odkrytých emocí i odstup od jakéhokoli náznaku didaktičnosti - to vše vede k tomu, že tvůrci své směřování tematizují ve vyprávěních takříkajíc o „něčem jiném“. A přece „to“ - ve výjimečných případech - jde vyjádřit se vší otevřeností, s nepřeslechnutelným přihlášením se k Bibli a křesťanským principům.

Hudba znějícího klidu

Estonský hudební skladatel Arvo Pärt je jednou z nemnoha postav soudobé vážné hudby, o nichž ví celý kulturní svět. Emigrant, žijící od sedmdesátých let v Berlíně, si po období seriální hudby divokých kontrastů nařídil tvůrčí pauzu, několik let nepsal, jen studoval starou skladbu. Klavírní miniaturou, kterou dokáže vybrnkat i dítě, pak začalo Pärtovo (dodnes trvající) období, nazvané autorem „tintinnabulli“, tj. latinsky „zvonečky“. Vždy trochu jinak, ale stále po svém usiluje Pärt o zvukové zobrazení vnitřního klidu, prozářeného duchovního prostoru. Jakoby průsvitné rejstříky varhan, smyčců a vokálů se nevyhýbají dramatičnosti - dospívají k ní však až v rámci jakéhosi základního ulpění. Podaří-li se vnímající mysli přepnout na registraci tohoto dění uvnitř klidu (Pärt se pohybuje mimo harmonický vývoj), může objevit svět bohatý na vnitřní události.Pärt se prostě snaží zbavit běžného vyprávěcího kódu. Poměrně sugestivně tak upozorňuje svého posluchače na změnu paradigmatu: tady se s běžnou komunikační zkušeností nevystačí, je třeba…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte