Korsickým separatistům se opět podařilo obrátit na sebe pozornost médií. Pro své poslední útoky si vybrali poněkud netradičně vlastní francouzské území. Již koncem září otřásl výbuch bomby zdmi justičního paláce v Aix-en-Provence a 5. října zdemolovala podobná nálož část radnice v Bordeaux. Společným jmenovatelem obou detonací je Korsická fronta národního osvobození (FLNC - canal historique).Francouzská vláda reagovala nekompromisně: „Jsme rozhodnuti bojovat jako loňského roku, kdy jsme podobné formy terorismu zlikvidovali,“ prohlásil po výbuchu v Bordeaux předseda vlády Allain Juppé. Tato energická slova nelze vnímat jen jako osobní rozhořčení premiéra, který zastává shodou okolností také úřad starosty v Bordeaux a který odjel z budovy radnice jen několik hodin před explozí. I průměrnému Francouzovi se situace na „Ostrově krásy“, jak je Korsika přezdívána, zdá již nesnesitelná.

Politika cukru

Za posledních patnáct let se na Korsice vyzkoušelo všechno možné: dvě všeobecné amnestie, vlastní parlament, uznání korsičtiny jako oficiálního jazyka, založení univerzity i miliardové finanční dotace z Paříže i Bruselu. Korsika dostává ročně 7 miliard franků, což je v přepočtu 27 tisíc franků na jednoho obyvatele, a ostrov je tak nejvíce dotovaným francouzským regionem. Kromě toho mohou Korsičané počítat s úlevami na daních (například daň z přidané hodnoty činí na kontinentu 20,6 procenta, kdežto na Korsice jen 8 procent), s nižšími cenami pohonných hmot,…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte