Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Někde to je tak, jinde to je jinak

JUDr. MILOSLAV VÝBORNÝ se narodil roku 1952 v Chrudimi. Po studiích na Právnické fakultě UK v Praze působil jako advokát. Do politiky vstoupil po listopadu 1989: roku 1990 se stal poslancem ČNR za KDU, po volbách 1992 byl zvolen předsedou ústavně-právního výboru ČNR (zároveň byl předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL), od června 1996 je ministrem obrany. Je ženatý, má tři syny. Manželka je advokátka. Žijí v Heřmanově Městci.

Máte pro vládu ČR do měsíce vypracovat národní obrannou strategii. To je úkol, který vaši straničtí předchůdci ve funkci nezvládli za tři roky. Zvládnete to vy?

Především je třeba vyjasnit si pojmy, protože veřejnost, a nakonec ani novináři často nevědí, o co jde. Přitom se jedná o nesmírně důležité dokumenty.Jedním pojmem je národní bezpečnostní strategie, která je záležitostí mnoharezortní. Je to dokument, který - řekněme pod gescí ministerstva obrany - zpracuje také ministerstvo zahraničních věcí, všechna ekonomická ministerstva; bude jen málo rezortů, které se na tom nebudou podílet. Někdy v polovině srpna jsem se obrátil na kolegy ministry, aby své experty pověřili dodáním podkladů.Druhým pojmem je národní obranná strategie. To je dokument politického zadání vlády ve vztahu k rezortu ministerstva obrany a k armádě. Základní mantinely tohoto materiálu jsem předložil poradě ministrů, která v podstatě vyjádřila to, co jsem si přál, aby bylo vyjádřeno. Tedy fakt, že národní obranná strategie se má…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.