Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Bič na zahraniční právníky

Téměř neuvěřitelná je představa právníka, který je trestně stíhán za neoprávněné podnikání, jehož se dopustil tím, že svému klientovi dával právní rady. Přesto se v Česku může taková věc stát. Těmi, kdo se ocitli v bezprostředním ohrožení, že budou obviněni z neoprávněného právního podnikání, jsou zahraniční právní experti. Vděčí za to novému zákonu o advokacii, který vstoupil v platnost na začátku letošního července.

Ne každý právník je advokát

Dosavadní zákon nedělal rozdíl mezi právníkem tuzemským a zahraničním. Realita byla ovšem taková, že zahraniční firmy si k nám s sebou přivážely i své právní kanceláře, kterým logicky důvěřovaly více než zdejším absolventům právnických fakult. Tak se v Česku objevily renomované světové právní společnosti, jako Baker&McKenzie, White&Case nebo Altheimer&Gray. Tyto celosvětově proslulé kanceláře ovšem většinou pracují tzv. partnerským systémem. Znamená to, že v každé zemi je šéfem kanceláře tuzemský právník, jenž je většinou také obchodním partnerem zahraniční firmy a pod jehož „krytím“ pak v kanceláři pracují i desítky zahraničních právníků, kteří jsou formálně pouhými zaměstnanci.Poskytovat právní služby na našem území mohou jen advokáti. Ne každý právník je přitom advokátem. Není jím například podnikový právník, který nesložil příslušnou zkoušku, ale ani zahraniční právník pracující pro některou ze zmíněných kanceláří. Podle nového zákona totiž advokát nesmí být zaměstnancem v klasickém pracovním poměru,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.