Literární díla Beat Generation v Americe již dlouhá léta neobsazují přední místa na žebříčcích nejlépe prodávaných knih. Allen Ginsberg, William Burroughs a Jack Kerouac nejsou zrovna konverzačními tématy, která by na newyorském večírku oslnila přítomnou společnost. Módní vlny se však vracejí k východnímu pobřeží s pravidelností metronomu, a tak není divu, že Whitney Museum v New Yorku, známé svou snahou předvídat nadcházející trendy a zakládající si na svém intelektuální chic, otevřelo na konci minulého roku za vydatné reklamní kampaně výstavu „Beatnická kultura a nová Amerika“. Zdá se tedy, že zájem o tento umělecký fenomén by mohl znovu ožít. Letopisy „1950 - 1965“, připojené k názvu, ovšem nemilosrdně odsunují beatniky do pozice historického, třicet let starého materiálu.

Život jako divoký román

Pokus zachytit uměleckou kontrageneraci Ameriky doby prezidenta Eisenhowera výstavou vyžadoval jasnou koncepci. Beat Generation byla především literární generací, silně ovlivněnou jazzem a pouštějící se na občasné výlety do oblasti fotografie a filmu. Časový odstup autory výstavy zlákal k naznačení styčných bodů hnutí beatniků s abstraktním expresionismem, prvními happeningy a vznikem hnutí Fluxus.Básníci i prozaici kolem Kerouaca a Ginsberga se často definovali jako opozice vůči převážně konzervativní společnosti. Byla jim vlastní nedůvěra k oficiálnímu pohledu na svět a jeho historii, přednost dávali osobnímu svědectví o stavu věcí. Proto ne…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte