Ing. PAVEL KYSILKA (*1958) vystudoval Vysokou školu ekonomickou (VŠE) v Praze. V 80. letech působil na VŠE a v Ekonomickém ústavu ČSAV, po listopadu 1989 krátce jako proděkan na VŠE a pak poradce ministra Dyby. Od počátku roku 1992 je členem bankovní rady České národní banky, od února následujícího roku jejím viceguvernérem. Byl odpovědný za přípravu a provedení měnové odluky.

Lidé vědí, že vláda rozhoduje hlasováním. Bankovní rada České národní banky (ČNB) je však pro ně tak trochu tajemným bratrstvem. Jak se rozhodujete v bankovní radě?

Zákon stanoví, že každý člen bankovní rady má jeden hlas - včetně guvernéra, tedy dohromady sedm hlasů. Jakmile ale rozhodujeme o významných věcech, o měnovém opatření, změnách zákonů či o stažení licence nebo nucené správě, diskutujeme tak dlouho, dokud nedosáhneme plného konsenzu.

To zní trochu záhadně.

Pokud jsou například čtyři členové bankovní rady přesvědčeni, že opatření je správné, a dva ještě ne, diskutujeme dál, přesvědčujeme jeden druhého, hledáme pro a proti, rozebíráme všechny aspekty. V diskusi se snažíme najít správné řešení při dané znalosti problematiky. Zatím se nám to vždycky povedlo a o klíčových věcech jsme rozhodli konsenzuálně. Hlasujeme o takových věcech, jako je např. podoba pamětních stříbrných mincí.

Parlament ČR bude po volbách mnohem silnější institucí než dosud. Pro vás by se mohl trochu otevřít prostor, mohli byste být…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte