Josef Lux je v ofenzivě. Své nesporné politické úspěchy v posledních měsících doplnil zejména v článcích v Lidových novinách nárokem na titul právoplatného představitele českého konzervativismu. Jeho základní teze je velmi prostá: to, co se u nás dosud uplatňovalo pod pojmem konzervatismu, byl neorganický, v jádře liberální pokus o násilné naroubování konzervativismu britského, zatímco český konzervativní politik by měl navazovat na českou tradici a českou kontinuitu, „vycházet z myšlenkové krystalizace české společnosti se vším dobrým i méně dobrým, co k ní patří“.Lux opravdu na něco přišel. A přitom je to tak prosté, až je s podivem, že to ještě nikoho nenapadlo. Místo neplodného moralistního horlení proti kapitalismu devatenáctého století a tržním komsomolcům nabídl sebevědomou, politicky použitelnou alternativu: všechny ty poučky Václava Klause (samozřejmě že jde o něj; odmyslíme-li si Klause, nedávají Luxovy texty vůbec smysl) nám vadí, protože jsou cizí a nepatří k nám. Chceme stát sociálnější a solidárnější, protože tak je to po našem.

Solidární sami se sebou

Do tohoto jednoduchého schématu vzývání našeho a odmítání cizího se Luxovi vejdou všechna notoricky známá témata každodenní praktické politiky KDU-ČSL. Nijak tím ale nezmizí racionální otázky, jež je před každým praktickým řešením třeba klást. Značná moc samosprávných, tedy jen sobě samým odpovědných korporací, je snad v české tradici. Ale lze ji vydávat za odevzdávání moci občanovi?…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte