Speciální analytický odbor Ministerstva financí vznikající na základě zákona proti praní špinavých peněz se bezesporu stane jednou z nejmocnějších institucí této země. Jeho členové budou z bank dostávat povinné zprávy o podezřelých vkladech, výběrech a dalších operacích, jejichž peníze by mohly pocházet z výnosů zločinu. Banky a další obchodní společnosti jsou také od července podle nového zákona povinny zjistit totožnost všech vkladatelů, výherců v hernách, obchodníků nebo výběrčích sumy vyšší než půl milionu korun - napříště tedy už u nás nikdo nebude moci operovat zmíněnou sumou anonymně. I k těmto informacím (které musí v bankovních archivech zůstat deset let) budou mít experti z analytického odboru přístup. Zjednodušeně řečeno, budou vidět do všech jen trochu větších peněženek, kterými někdo v Česku bouchne o stůl.

Lájos Bács, Budapešť

Moc a důležitost odboru je možné popsat na jednoduchém příkladu. Dárce, který věnoval ODS téměř čtyři miliony korun, by se podle nového zákona o špinavých penězích nemohl skrýt pod fiktivní jméno Lájos Bács. A nejen to - kromě pečlivé identifikace by banka, přes kterou peníze poslal, mohla jeho dar nahlásit jako „podezřelý“ analytickému odboru. Stačí, aby se úředníkům nezdálo třeba místo, odkud miliony přišly. Kdyby to neudělala banka, mohou dárce a operaci prověřit sami experti odboru.Zmíněné kompetence finančních úředníků daleko přesahují možnosti policie. Ta se dostane k bankovnímu tajemství pouze v…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte