Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Špatné zákony se ministrům vracejí

Článek Petra Holuba Pilip prohrál se ctí (Respekt č. 1/1996) se hemží nepřesnostmi v míře, která je u Respektu nevídaná. Přesněji řečeno, článek se v urputné obhajobě ministra Pilipa v několika případech dostává do takového rozporu s fakty, že označení nepřesnost je spíše lichotivým eufemismem.Především: článek sugeruje představu, jako by se na tomto zákonu začalo pracovat teprve pod moudrým vedením ministra Pilipa, takříkajíc na zelené louce. Živě si vzpomínám, že jsem pro klub ODA připravoval první informační materiály o záměrech nového vysokoškolského zákona již počátkem roku 1993. Mimochodem, již tehdy a od té doby pak ještě několikrát klub ODA vždy myšlenku zavedení školného podpořil. Trvalo však ještě další dva roky, než vláda schválila v lednu 1995 zásady zákona. K definitivnímu schválení návrhu ve vládě došlo až v září 1995 a do parlamentu byl návrh doručen na samém konci listopadu - poslanci tedy ani neměli šanci „si zákon přečíst“ dříve než v prosinci. Přečetli a užasli.Neméně důležitá je další věc: už ve druhé větě autor tvrdí, že „poslanci hned při prvním čtení návrh zákona odmítli“. Ono je to složitější. Sněmovna má v prvním čtení tři možnosti, jak s návrhem naložit: zamítnout, přikázat k projednání výborům (tedy předběžně schválit) nebo - a teď pozor - vrátit návrh vládě k přepracování. U vysokoškolského zákona sněmovna poprvé…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.