Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Rušení nemocnic se nevyhneme

JIŘÍ NĚMEC se narodil roku 1953 v Brně. Na elektrotechnické fakultě tamní Vysoké školy technické ukončil v roce 1976 studium výpočetní techniky, o dva roky později promoval v oboru odborná matematika také na přírodovědecké fakultě brněnské univerzity. Je kandidát věd. V letech 1977–90 pracoval ve Výzkumném ústavu matematických strojů v Praze, poté dva roky působil na českém Ministerstvu pro hospodářskou politiku a rozvoj. Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Je ženatý, má dvě děti. Ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny byl J. Němec zvolen Českou národní radou v lednu 1992. Klienty tohoto ústavu jsou dnes tři čtvrtiny občanů České republiky a jen za poslední tři měsíce vzrostl počet pojištěnců o milion.

Myslíte si - jako nedávno stávkující lékaři - že zdravotnická reforma je jednoznačně neúspěšná a že se zdravotnictví blíží k nějaké blíže neurčené katastrofě?

Už jsem zažil katastrofu předpovídanou na březen 1992, další v roce 1993, teď zažívám třetí. Vím, že do zdravotnictví plyne každý měsíc šest miliard korun. To není důvod ke kolapsu. Samozřejmě, že zdravotnictví má problémy. Jsou i důsledkem privatizace ambulantních služeb, kterou si dovolila provést tak rychle málokterá země. To něco stálo. Víme, že každý lékař, když přejde ze zaměstnaneckého poměru do privátní praxe, zvýší výkonnost o 20 - 30 %. Teď je potřeba najít s klidnou myslí mechanismy, které by pomohly deformace pocházející z dosti překotného…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].