Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopisy

Dopisy

Nepodceňujte vzdělance

Článek Proti trhu a nenávisti (Respekt č. 14/96) mne značně vyvedl z míry. Udivuje mne, že časopis vysoké úrovně, jakým Respekt nepochybně je, klidně píše ve stylu „vy vzdělanci“, a nepovažuje se tedy sám za součást prostředí českých vzdělanců.Ostatně autor článku skutečně vzdělanosti asi příliš nepobral, jak je vidět z toho, že mu unikly elementární základy logiky. Píše, že Akademie věd je jedinou institucí vzdělaneckého oboru u nás, která se pokusila o hloubkovou reformu, a zároveň zmiňuje skutečnost, že Akademie je na tom ze srovnatelných institucí dnes finančně nejhůř. Obojí odpovídá skutečnosti. Jediný rozumný závěr, který z toho lze vyvodit, je poučení pro ostatní: nedělejte reformy, nebo dopadnete také tak. Představitelé vysokých škol a podobných vzdělaneckých institucí tedy jednají zcela racionálně a logicky. Nepomůže námitka, že tlak usilující o rozpad Akademie je nesystémový prvek, vnesený do problému nejspíše osobně premiérem Klausem. Jestliže je reforma společenských institucí natolik závislá na nesystémových vstupech, pak právě vzdělancům je naprosto jasné, že nejlepší pro přežití a aspoň rozvoj v mezích možností je taktika mrtvého brouka.Nepodceňujte vzdělance tolik. Právě oni jsou vycvičeni k tomu, aby viděli hlouběji než k daňovému přiznání a dále než k příštím volbám.

Milena Bartlová, český vzdělanec (bohužel čeština nemá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.