Sérií třinácti setkání s občany absolvuje v těchto dnech předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr kampaň proti vládnímu návrhu sociální reformy. Odboroví předáci tak pokračují v akci, kterou začali už loni v březnu, kdy svolali odboráře k hromadnému mítinku do Prahy na Staroměstské náměstí. (Tehdy vypískali ministra Vodičku.) V dubnu ovšem nastoupil do čela centrály na první pohled umírněný Falbr, který chování odborů náležitě učesal. Výši důchodů a sociálních přídavků na ulici zatím neřeší, se svým týmem však plánuje vstup odborů do velké politiky. Sociální tematiku sice neopouští, jeho velkým cílem se však stává „ovlivnění celostátních voleb“ a „vstup do Parlamentu“.

Proti ODS

Při svých protestech proti sociální strategii Klausova kabinetu dnes odborářští bossové vystupují důsledně jen v krytých sálech - během třinácti mítinků oslovili asi deset tisíc lidí. Nezapomněli ale ani radikální metody. Na 25. březen plánují další mítink na Staroměstském náměstí, opět se mluví se o generální stávce. Podle vnitřních materiálů, které nedávno pronikly na veřejnost, odbory zkoumají, jestli budou ochotni zastavit práci zaměstnanci velkých podniků jako Škoda Plzeň nebo Vítkovice.Hlavními kritiky nátlakových akcí jsou pravicoví poslanci Parlamentu. Podle Tomáše Ježka Falbrovi lidé svou agitací nepřípustně ovlivňují nezávislost zákonodárců při přípravě sociálních zákonů. Falbr se ale vládní kritiky nezalekl a svým dalším postupem se rozhodl…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte