Povolání manažer
Načrtnout obraz úspěšného člověka není pro většinu dnešních Čechů problémem. Reklama nám vykresluje prototyp úspěšnosti v celkem zřetelných konturách: manažer v barevném saku, který drží v ruce černý kufřík s notebookem a dorozumívá se pomocí mobilního telefonu.

Načrtnout obraz úspěšného člověka není pro většinu dnešních Čechů problémem. Reklama nám vykresluje prototyp úspěšnosti v celkem zřetelných konturách: manažer v barevném saku, který drží v ruce černý kufřík s notebookem a dorozumívá se pomocí mobilního telefonu. Nablýskaný západní vůz a půvabná manželka se pokládají za samozřejmost. Zdá se však, že obdiv k úspěšnému mladému businessmanovi pomalu ale jistě ztrácí své opodstatnění. Jak píše páté číslo německého týdeníku Wirtschaftswoche, život zaneprázdněných vedoucích pracovníků soukromých i státních korporací je totiž ve skutečnosti daleko smutnější, než si většina ostaních lidí představuje.
Hlavní je kariéra
Za fasádou četných manažerských kariér se reálně skrývá toliko třpytivá bída. Jedna významná německá poradenská firma zjistila, že přes 60 % lidí pracujících na nejvyšších podnikových postech jsou neurotici, z toho polovina těžcí. Platí tedy pravidlo, že čím je člověk na vyšší mocenské pozici, tím větší je pravděpodobnost jeho psychické lability?Psychoanalýza, zejména jeden z jejích nejvýznamnějších představitelů, Alfréd Adler, vysvětluje touhu po moci komplexem méněcennosti. Čím ubožejším se někdo cítí, o to více se snaží kompenzovat pocit poraženosti zaujímáním důležitějších postů na společenském žebříčku. Americký sociální psycholog David Kipnis zase pomocí experimentů dokázal, že vykonávání moci způsobuje v člověku ohromné změny chování: čím větší mocí disponuji, tím silněji toužím po…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










