Ve čtvrtek devátého února oznámilo vedení Česká televize, že v den prezidentova projevu (17. 2.) k česko-německým vztahům mimořádně uvede dokumentární film o představiteli sudetoněmeckého landsmanšaftu Franzi Neubauerovi. O několik dnů později byl film scénáristy Davida Vondráčka promítnut novinářům a anoncován v pořadu Týden s obrazovkou. Přesto se jej diváci nakonec nedočkali. Dokument Návraty Franze Neubauera byl totiž na poslední chvíli z rozhodnutí ředitele České televize Ivo Mathého stažen z programu. Místo něj se na obrazovkách objevil původně plánovaný pořad Hledání ztraceného času Karla Čáslavského.

Je to naše vlast

Půlhodinový dokument, který Vondráček natočil již vloni v létě, se odehrává v rodné Neubauerově vsi, Velké Hleďsebi u Mariánských Lázní. Představitel sudetských Němců zde vzpomíná na své dětství a vypráví o svém vztahu k místnímu kraji. „Je to smutné, že Češi a Němci nalezli usmíření až zde na hřbitově,“ říká v místech, odkud se počátkem sedmdesátých let ztratil náhrobní kámen jeho dědečka. Ve filmu jsou zachycena i svědectví místních obyvatel, kteří vzpomínají na dobu, „kdy nevnímali, kdo je Čech, a kdo Němec“. Smířlivý tón snímku umocňují Neubauerova politická vyhlášení: „Hitler zneužil sudetských Němců ke své zločinecké politice. Jakékoliv bezpráví ze strany Němců odsuzujeme a litujeme ho.“ Muž, který byl za války v Neubauerově rodině jako totálně nasazený, zase vypráví, že to byli „normální lidé, kteří nadávali na válku“…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte