Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Kdo nic nedělá, nic nepokazí

NDr. Vilém Holáň (*1938 v Ostravě) studoval na univerzitě v Brně, odkud byl v roce 1959 z politických důvodů vyloučen. Na vojně sloužil za trest u technické jednotky.

RNDr. Vilém Holáň (*1938 v Ostravě) studoval na univerzitě v Brně, odkud byl v roce 1959 z politických důvodů vyloučen. Na vojně sloužil za trest u technické jednotky. Poté pracoval jako dělník, jako technik v podniku Výstavba Ostravsko-karvinských dolů a odborník v oblasti informatiky ve zdravotnictví. Fakultu dokončil v roce 1968. Specializace: teoretická kybernetika a matematická informatika, je autorem asi čtyřiceti odborných prací. Po roce 1989 vstoupil do KDU-ČSL (člen ostravského zastupitelstva), v roce 1992 byl zvolen do Federálního shromáždění. Před svým vstupem do vlády působil na ministerstvu zahraničí nakonec jako vrchní ředitel sekce pro Asii, Afriku a Latinskou Ameriku. Od 22. září 1994 je českým ministrem obrany. Je ženatý, má tři děti: dceru (28), a dva syny (24 a 18).

Jaká je podle vašeho názoru vojenská role České republiky v budoucí Evropě a ve světě? Co můžeme nabídnout, aby o nás měli vyspělí partneři opravdu zájem?

To je otázka na zásadnější debatu. Není dobré příliš často opakovat jenom to, že chceme do NATO. Měli bychom především vybudovat velice schopnou, efektivní, pružnou a přitom malou obrannou sílu, abychom komukoli, kdo by chtěl narušit naše území, řádně znepříjemnili život. Všechny kroky při transformaci armády musí směřovat k tomu, aby naše armáda mohla vplynout do prostředí Severoatlantické aliance. Síla naší armády je limitovaná. Někomu se dokážeme ubránit. Někomu ne, a v tom případě budeme potřebovat pomoc…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2531
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte