Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Dálnice do přírody

Pracovat ve městě, spát daleko od jeho ruchu, studovat na univerzitě v Anglii, odpočívat u Jaderského moře - každá činnost dnes vyžaduje speciální prostředí. Dá se to zvládnout, vzdálenost nic neznamená.

Pracovat ve městě, spát daleko od jeho ruchu, studovat na univerzitě v Anglii, odpočívat u Jaderského moře - každá činnost dnes vyžaduje speciální prostředí. Dá se to zvládnout, vzdálenost nic neznamená. V letadlech, po dálnicích, díky počítačovým sítím nebo televizi lze téměř okamžitě dosáhnout každého místa na zeměkouli. „Žít plně a vyčerpat všechny možnosti,“ tak zní heslo dneška a jedině nenapravitelní ekologové se proti tomu odvažují něco namítat.„Pokud se smaže rozdíl mezi různými vzdálenostmi, jak poznám, co je mi bližší?“ ptá se jeden z nich, bývalý ministr životního prostředí Ivan Dejmal. „K čemu pak mohu získat vztah? Za co mám potom odpovědnost?“ Podle ekologů si ostatně každý svůj nezodpovědný život odskáče. Může existovat někdo osamělejší než řidič na dálnici? ptají se a okamžitě odpovídají: Snad jen člověk, pro kterého se čím dál rychleji stává jedinou spojnicí se světem klávesnice osobního počítače.Svět rozbitý na vzájemně oddělené prostory práce, domova, studia a zábavy by ekologové chtěli léčit návratem k přírodě. Ale jak na to? Existuje kromě zakládání komun v panenské přírodě nebo hnutí dobrovolné chudoby také cesta, která by zaujala víc než hrstku romantiků nebo zelených teenagerů?

Dejmalova rezervace

Když byl Ivan Dejmal ministrem Pithartovy vlády, zřídil jediným podpisem Chráněnou krajinnou oblast Poodří. Co tím sledoval? Chráněná území se přece daleko častěji vyhlašují v horách na okraji civilizace. Zákazy vstupu a…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte