Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Rázně proti zákazníkům

Počátkem roku začala Všeobecná zdravotní pojišťovna vypovídat smlouvy některým lékařům. Po dohodě s ministrem Rubášem propadli sítem především doktoři, kteří opakovaně neoprávněně účtovali body, nebo si chtěli soukromou praxí přilepšit k výdělku z nemocnice.

Počátkem roku začala Všeobecná zdravotní pojišťovna vypovídat smlouvy některým lékařům. Po dohodě s ministrem Rubášem propadli sítem především doktoři, kteří opakovaně neoprávněně účtovali body, nebo si chtěli soukromou praxí přilepšit k výdělku z nemocnice. Pojišťovna tak podnikla vůbec první pokus omezit rozmařilou nabídku českého zdravotnictví.

Lékaři si ale stěžovali na Ministerstvu pro hospodářskou soutěž a jejich snaha přinesla ovoce. Nejdříve v dubnu a potom v září uložili ochránci volného trhu pojišťovně první dvě pokuty v celkové výši 15 tisíc korun. Jakmile se tyto informace mezi lékaři rozšířily, počet stížností rychle vzrostl a vyšplhal k dnešním dvěma stovkám. Bělehrádkovi muži se proto rozhodli zasáhnout proti pojišťovně znovu. "

Pojišťovna zneužívá své postavení na trhu. Bude muset zaplatit pokutu a smlouvy s lékaři znovu uzavřít," předpovídá budoucí vývoj tiskový mluvčí Bělehrádkova úřadu Jaromír Blažke.

I když VZP registruje dvě třetiny všech pojištěnců, s jejím monopolem to není tak jednoduché. Postavení zdravotních pojišťoven na trhu lze přirovnat k pozici cestovních kanceláří. Nakupují jménem zákazníků zdravotní služby, podobně jako například Čedok zajišťuje pro turisty dopravu a ubytování se stravou. Pokud by Čedok odmítl své turisty posílat do špinavého hotelu, kde se podává zkažené jídlo, bylo by jistě absurdní, kdyby si hoteliér stěžoval u ministra Bělehrádka. V podobné pozici jako hoteliér jsou dnes doktoři, kterým VZP zrušila…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 391
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte