Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Pryč od ministerstva

Místo všeobecně vážených, a především nezávislých osobností se z našich soudců by se měli stát úředníčci sevření neustálým tlakem výkonné moci. V takové situaci není pak jasné, kdo vlastně nese za soudnictví odpovědnost.

Místo všeobecně vážených, a především nezávislých osobností se z našich soudců by se měli stát úředníčci sevření neustálým tlakem výkonné moci. V takové situaci není pak jasné, kdo vlastně nese za soudnictví odpovědnost. Tak se dá stručně shrnout kritika, kterou dnes na adresu české justice vyslovují sami její reprezentanti - konkrétně předseda Soudcovské unie Jan Vyklický. Systém českého soudnictví podle něj patří mezi nejzaostalejší v Evropě a to je nutné změnit. „Pryč od ministerstva,“ vyhlašuje JUDr. Vyklický. Potvrzením, že to myslí opravdu vážně, je například nedávno dokončený etický kodex. V aktuálním sporu soudců s Ministerstvem spravedlnosti je ovšem tento výtvor unie pouze jednou z mnoha karet.

Mezi Kafkou a Švejkem

„V Evropě dnes v diskusích o soudnictví dominují dvě témata,“ říká JUDr. Vyklický. „Tím prvním je exploze nápadu, a tím druhým expanze výkonné moci do justice. Stejné problémy máme i u nás.“ V tom, jak řešit „explozi nápadu“ (tedy dramaticky rostoucí počet případů, kterými se muži v talárech musejí zabývat), se čeští soudci se „svým“ ministerstvem snad shodnou. Jiří Novák na prosincové schůzi sněmovny poslancům slíbil, že jeho úřad předloží do poloviny příštího roku nový trestní řád. Ten by měl vnést do tuzemského právního modelu úplně nový prvek - soudní řízení by se mělo výrazně přiblížit anglosaské praxi. Soudcům odpadne složité ověřování každého důkazu a v podstatě se budou „jen“ rozhodovat mezi argumenty obžaloby a…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte