Irsko není divná země

Po přečtení úvodní části článku O šest desetin procenta (Respekt č. 49/95) o výsledcích referenda v Irsku jsem měl dojem, že jsem se zakousl do tezí některé z příznivkyň radikálního feminismu.K obrazu typického Ira, který se po návratu z hospody převalí, neboť tradice jeho ženě či sestrám velí, aby ho vyzuly, bych chtěl poznamenat, že irští mladíci, kteří přicházejí z venkova za prací do měst, si běžně perou a žehlí sami. Se stravováním to mají díky rozvinutější síti služeb jednodušší, avšak někteří umějí dokonce i vařit. Irská hospoda oproti českému hostinci není navíc vnímána jako převážně mužské teritorium určené k prolévání hrdla. Lid se sem chodí, jak Irové říkají, setkávat a „družit“. Irsko není divnou zemí ušlapovaných trpitelek a není jen zemí zvrhlých kněží.Postoj katolické církve k rozvodu se dal předvídat, vezmeme-li v úvahu, že katolická církev má propagaci soudržného rodinného prostředí takříkajíc v popisu práce. Značný vliv této církve v Irské republice může udivit jen někoho s velmi povrchní znalostí historie ostrova. Naproti tomu způsob života ministra zahraničí Dicka Springa je jeho osobní volbou a je sporné, zda byl z pozice své funkce kompetentní ovlivňovat spoluobčany, aby ho následovali.

Praktické problémy související s očekávaným růstem počtu tzv. druhých rodin bude nakonec stejně…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte