Mrzne. I na ten kousek cesty od vrat nemocnice ke dveřím přistavené škodovky musí být novorozeně důkladně zabaleno. Z objemného fusaku vykukuje sotva vršek čepičky. Novopečený otec má péřovou bundu, maminka tříčtvrteční kabát a zimní kozačky. Oblečení i druh vozu řadí rodinu do mzdové kolonky běžného průměru. „Víte, co stojí jenom kočárek?“ s úsměvem vrtí hlavou Jana Kryštůfková (21) na dotaz, kolik by byla ochotna zaplatit za možnost přivést své dítě na svět v luxusnějším prostředí privátní nemocnice, za asistence týmu specialistů. Vzápětí se ale ozve její manžel: „Kdyby hrozily nějaké komplikace, klidně zaplatíme. Třeba i pět tisíc.“ Jak svědčí zaváděcí ceny v soukromém Gyn centru v Praze („normální“ porod zde stojí kromě příspěvku pojišťovny 15 000 korun na dřevo), z takových honorářů by se soukromá klinika těžko uživila.

Drahé a ještě dražší

Jak naznačuje příklad mladých rodičů, zdravotnická reforma se nezastavila na problému privatizace nemocnic náhodou. Rezortní ministerstvo prosazuje odstátnění větší části z 297 českých nemocnic neúspěšně už od předloňského jara (zatím se to povedlo ve čtyřech případech). Přitom s privatizací souhlasí i lékaři: „Stát je špatný správce,“ říká dodnes prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda. Navíc podle něj nelze od státní kasy očekávat, že by v nejbližší budoucnosti mohla nemocnicím poskytnout potřebné peníze, a tak se stává v podstatě brzdou jejich dalšího rozvoje. Doktoři si tedy od privatizace…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte