Pohled na poslední propady burzovních kurzů může vhánět slzy do očí drobným investorům, kteří při prosincovém poklesu cen nakoupili „výhodně“ cenné papíry. Všeobecně se soudilo, že akcie již dosáhly svých minimálních hodnot a burza se pomalu, ale přece jen postaví na nohy. Veškerá přání však vzala za své a pád burzovního indexu PX 50 a s ním i většiny důležitých akcií trvá již čtrnáct obchodních dnů. Graf ukazuje vývoj indexu v letošním roce, tedy od pátého ledna, kdy burza po vánoční přestávce ožila. Pokusíme se nastínit, co pro investory znamená chování indexu PX 50, a jak je takový index vůbec sestaven.

Propad bude pokračovat

Předem je nutné upozornit na celou řadu v tisku uváděných burzovních indexů. Oficiální je však jediný. Z označení PX 50 je poměrně jednoduché vydedukovat, že ho tvoří padesát emisí akcií. Tvůrci indexu vybrali nejobchodovanější (likvidní) emise, které se loni v dubnu - v době vzniku indexu, podílely z více než devadesáti procent na celkovém objemu burzovních obchodů. Jednotlivým emisím jsou přisouzeny váhy, které určují, jakým dílem jsou emise zastoupeny na indexu. Největší váhu mají ČEZ (více než 29 procent), Komerční banka (více než 14 procent), Čokoládovny a Česká spořitelna (obě téměř po 5,5 procentech). Hodnotu indexu tedy zásadně určují ceny čtyř emisí. I malá změna cen akcií ČEZu tak má vliv na změnu indexu. Nicméně - uvedené akcie tvoří páteř českého kapitálového trhu a index tak, jak je sestaven, ukazuje…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte