Za starším párem na bicyklech zapadá slunce. Dědeček a babička, obklopeni dětmi a vnoučaty, se v podzimní krajině radují z klidného stáří. Takto nejčastěji vypadají reklamy českých penzijních fondů. „Chtělo by to víc humoru a vtipu,“ míní nespokojeně viceprezident Asociace reklamních agentur Jiří Mikeš. „Finanční ústavy jsou vůbec v reklamě až příliš seriózní, a lidé z nich pak mají podvědomý strach.“ Zkušený profesionál zároveň přiznává, že i jemu se kampaně penzijních fondů pletou.Přesto se během posledních dvanácti měsíců připojistilo na stáří přes milion Čechů. Je to neuvěřitelně vysoké číslo, srovnatelné jenom s počtem diků v kuponové privatizaci. Těch sice bylo ještě několikrát více, museli ale sáhnout do svých peněženek jenom pro tisícikorunu, zatímco klienti penzijních fondů pro srovnatelnou částku každý měsíc. Co je k tomu donutilo? a dostanou své peníze nazpět?

Odbory se vzdaly

Odpovědí na otázku „proč spořit“ je snadná důchodová aritmetika. Jestliže si dnešní průměrný penzista myslí, že se mu vede špatně, může mít jedinou útěchu: jeho potomkům se za 25 let bude bez připojištění vést ještě mnohem hůř. Letošní průměrný státní důchod tvoří zhruba polovinu průměrné mzdy, v roce 2020 se ale podle prognóz Ministerstva práce tento poměr zvýší na hrozivých 1:3. Na udržení životní úrovně totiž stát nenajde v rozpočtu peníze: lidé se budou dožívat čím dál vyššího věku a přitom bude klesat počet pracujících, kteří vydělávají a platí daně. Kdo tedy…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte