Pro všechny, kteří nechtějí bezmocně přihlížet masakrování bosenských Muslimů, se náhle otevřela dosud nepovšimnutá možnost. Zcela mimo okruh „velké politiky“ a mezinárodních vyjednavačů s ní přišli zastupitelé severočeské vísky Podsedice. Podstata je prostá: obec chce poslat do Sarajeva peníze, které by bosenská vláda prezidenta Izetbegoviče mohla využít na nákup zbraní. Částka z podsedické pokladny není nijak horentní - odpovídá zhruba sto librám -, psychologický efekt je ovšem nezměrný. V Evropě zatím lidé podporují obyvatelstvo Bosny jen prostřednictvím humanitárních zásilek léků, šatstva a potravin. Ne že by to bylo bez ceny. V nekonečně se vlekoucí válce však tato opatrná ušlechtilost pomalu ztrácí smysl. „Humanitární pomoc se neosvědčila. To hlavní, co Muslimové potřebují, jsou peníze na obranu,“ říká k tomu podsedický starosta Robert Kopecký. On a jeho kolegové z radnice chtějí co nejdříve založit konto, kam by mohli přispívat i další lidé se stejným názorem.

Nikdo nebyl proti

Roberta Kopeckého všechno napadlo při sledování televizních šotů z obsazené Srebenice. Pohled na Srby střílející po ulicích mladé chlapce jako králíky mu nedal spát. Hned na příštím zasedání zastupitelstva vyslovil svoji ideu. Veřejné schůze se tehdy zúčastnilo téměř sto lidí a nikdo nebyl proti.Peníze, za které lze dnes údajně koupit na černém trhu v Bosně dva kalašnikovy, leží zatím v obecní kase. Dopis pro bosenského prezidenta je již sice hotový, Kopecký však…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte