Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Zbraně pro Bosnu

Pro všechny, kteří nechtějí bezmocně přihlížet masakrování bosenských Muslimů, se náhle otevřela dosud nepovšimnutá možnost. Zcela mimo okruh "velké politiky" a mezinárodních vyjednavačů s ní přišli zastupitelé severočeské vísky Podsedice.

Pro všechny, kteří nechtějí bezmocně přihlížet masakrování bosenských Muslimů, se náhle otevřela dosud nepovšimnutá možnost. Zcela mimo okruh „velké politiky“ a mezinárodních vyjednavačů s ní přišli zastupitelé severočeské vísky Podsedice. Podstata je prostá: obec chce poslat do Sarajeva peníze, které by bosenská vláda prezidenta Izetbegoviče mohla využít na nákup zbraní. Částka z podsedické pokladny není nijak horentní - odpovídá zhruba sto librám -, psychologický efekt je ovšem nezměrný. V Evropě zatím lidé podporují obyvatelstvo Bosny jen prostřednictvím humanitárních zásilek léků, šatstva a potravin. Ne že by to bylo bez ceny. V nekonečně se vlekoucí válce však tato opatrná ušlechtilost pomalu ztrácí smysl. „Humanitární pomoc se neosvědčila. To hlavní, co Muslimové potřebují, jsou peníze na obranu,“ říká k tomu podsedický starosta Robert Kopecký. On a jeho kolegové z radnice chtějí co nejdříve založit konto, kam by mohli přispívat i další lidé se stejným názorem.

Nikdo nebyl proti

Roberta Kopeckého všechno napadlo při sledování televizních šotů z obsazené Srebenice. Pohled na Srby střílející po ulicích mladé chlapce jako králíky mu nedal spát. Hned na příštím zasedání zastupitelstva vyslovil svoji ideu. Veřejné schůze se tehdy zúčastnilo téměř sto lidí a nikdo nebyl proti.Peníze, za které lze dnes údajně koupit na černém trhu v Bosně dva kalašnikovy, leží zatím v obecní kase. Dopis pro bosenského prezidenta je již sice hotový, Kopecký však…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.