V neděli si celý svět připomene padesáté výročí atomového bombardování Hirošimy. O tři dny později bude následovat druhé město v pořadí, poněkud opomíjené Nagasaki. Bude se hovořit o utrpení civilistů, morálce válečné doby, morálce dneška a ospravedlnitelnosti tehdejšího rozhodnutí. Ale nechme morálku morálkou. Zásadní argumenty stejně padly už v únoru při výročí britsko-amerického náletu na Drážďany. Jakékoliv omluvy by teď byly zbytečné a navíc se jich nikdo nedočká. Proč by se také Američané omlouvali Japonsku, jehož ministr zahraničního obchodu Hašimoto prohlásil, že každá japonská omluva zneuctívá japonské válečné hrdiny? Tak ho alespoň citoval v listu Týden Jefim Fištejn. Podívejme se spíše na to, co znamenaly jaderné zbraně pro uplynulých padesát let a co znamenají pro dnešek.

Generálové by se nevzdali

S odstupem doby se může zdát, že Hirošima musela znamenat okamžitý předěl v uvažování, že 6. srpna 1945 celý svět rázem pochopil nástup nové éry. Ale tak jasné to nebylo. Například podle listu Der Spiegel v té době tokijské vojenské špičky považovaly za větší ohrožení vstup Sovětského svazu do války s Japonskem. Více smyslu pro realitu projevil tým císařových poradců. Sám Hirohito tehdy poprvé promluvil v rozhlase: faktickou kapitulaci země odůvodnil pouze existencí zbraně, jejíž další použití by vyhladilo japonský národ. Bezděky tak potvrdil názor tehdejšího amerického ministra války Stimsona. Ten, ač sám odpůrce svržení první jaderné pumy…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte