Zprávy o masakrech ve Rwandě rychle zmizely ze stránek světového tisku. Ustoupily dalším novinkám, zatímco samotná Rwanda stále hledá cestu k normálnímu životu, čeká na milión uprchlíků ze Zairu, další milión z Burundi a Tanzánie a navíc žije v obavách z nové katastrofy.Loňské krveprolití si podle odhadů OSN vyžádalo snad až 1,5 miliónu mrtvých. Nevyhnulo se ani ženám a dětem, které tvoří značnou část obětí. Nešlo jen o případy přímého násilí. Zvláště děti umíraly na cestách do uprchlických táborů, nemocemi a vyčerpáním: jen v zairských táborech zemřelo za dva srpnové týdny přes 30 tisíc dětí. Těmto lidem už není pomoci. Je ale možné pomoci jiné kategorii obětí rwandských masakrů - osamělým dětem.

Kde najít rodiče

Podle odhadů v uprchlických táborech dodnes žije asi 250 000 opuštěných rwandských dětí. Příčinou byl rozsah masakrů a náhlý, masívní a zmatený útěk, který následoval. Děti, jejichž rodiče byli zabiti, nebo které se ztratily na útěku, zůstávaly samy. Mnohdy se jich ujaly cizí rodiny, přes 10 tisíc jich nalezlo útulek v nouzově zřízených sirotčincích, ale o většinu se nikdo nepostaral. Bloudily hladové po rwandském venkově, a pokud nebyly příliš vyčerpané, přidávaly se k proudu uprchlíků. Snažily se zachytit některého z nich, aby se tak dostaly do bezpečí sousední země.Tito malí uprchlíci přežívali a ještě mnohde přežívají v táborech mezi dospělou populací, mezi zcela cizími lidmi. Ty z nich, které se staly přímými svědky smrti svých…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte