V jedné židovské pohádce vymění muž cestou do města své dvě krávy za dvě písničky. V jiné se jakýsi venkovan dokonce pokouší s popěvky obchodovat. Jak asi zněly tyto melodie, které snad hráli i muzikanti z povídek Isaaka Bashevise Singera či obrazů Marka Chagalla? S ohledem na nedávnou historii židovského národa a fakt, že máme jen velmi chatrnou zvukovou představu o tom, jak před sto lety zněla například česká lidová hudba, by se mohlo zdát, že zůstaneme odkázáni pouze na svoji fantazii. Neobyčejné zvuky, které se od poloviny sedmdesátých let objevují na deskách (v kategorii „world music“, což je komerční název pro etnickou hudbu), však předčily i sebedivočejší představy a staronový styl zvaný klezmer music se v krátkém čase stal - jak už to tak s židovskou kulturou bývá - bezmála módní záležitostí.

Housle, harmoniky a klarinet

V širokém prostoru mezi Baltem a Černým mořem, osídleném aškenázskými Židy, označoval výraz klezmer (původně „hudební nástroj“) na přelomu století židovské muzikanty šumařského ražení, kteří hrávali při nejrůznějších příležitostech. Jejich improvizovaná hudba byla samozřejmě plná nejrůznějších vlivů. Byl v ní přítomen folklor ruský, německý, polský, maďarský, rumunský, řecký, arabský, cikánský spolu s letitými kořeny synagogálního zpěvu a tradicí hudebního jidiš divadla. V instrumentáři se objevovaly housle, trubky, křídlovky, flétny, bubny, akordeon, cello, cimbál a především klarinet. Počet muzikantů většinou kolísal od…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte