Po radničních schodech města Dreux, necelých sto kilometrů západně od Paříže, stoupá žena středního věku. Obklopuje ji početná skupina příznivců, kteří se snaží skandováním „Marie-France, Marie-France“ přehlušit pískot okolního davu. Oba tábory se při tom častují nepříliš lichotivými výrazy a výhrůžkami. Náhle se ozve detonace dělobuchu a atmosféra nabitá vášněmi graduje. Začnou padat první facky a kopance. Nepříčetné hlasy, výkřiky a vzlykot podbarví hystericky zanotovaná Marseillaise, vzápětí razantně udušená. Vše ale přehluší rytmické skandování mládeže stojící opodál: „F comme Fasciste, N comme Nazi, á votre bas le Front national!“ - F jako fašista, N jako nacista, pryč s Národní frontou.Pro přehlednost doplňme několik detailů. Žena, která radnici města Dreux toho večera nakonec nedosáhla, se jmenuje Marie-France Stirboisová a je poslankyní Evropského parlamentu za Le Penovu nacionalistickou Národní frontu. V Dreux právě neúspěšně kandidovala na úřad místního starosty. Na tom by samozřejmě nebylo nic zvláštního. Po obecních volbách napočítáme podobně zklamaných kandidátů v každé zemi tisíce. Případ paní Stirboisové je však přesto výjimečný - hlavně tím, proč a jak prohrála.

Společně proti Le Penovi

Francouzské obecní volby probíhají ve dvou kolech. Na rozdíl od voleb prezidentských, kde do druhé části postupují pouze dva nejsilnější kandidáti, je zde podmínkou k postupu dosažení 10 % hlasů. Není proto neobvyklé, že se ve druhém kole střetnou…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte