Na setkání hlav států Evropské Unie ve francouzském Cannes byli tentokrát na přání nového francouzského prezidenta Jacquea Chiraca pozváni také představitelé států, které mají s Evropskou unií podepsánu asociační dohodu. Zúčastní se jí tedy také představitelé České republiky, premiér Klaus a ministr Zieleniec. Účast čekatelů na plné členství nebyla ovšem bez problémů. Předseda vlády nejmenované západoevropské země řekl deníku The Wall Street Journal, že „Chirac pozval do Francie celý svět. Na opravdové jednání o našich záležitostech nám díky tomu zbude sotva pět hodin“.Hlavním hlavním tématem summitu je příprava mezivládní konference, jež má začít v příštím roce a která má aktualizovat některé zásady přijaté před třemi lety v Maastrichtu. Změny jsou nutné s ohledem na přijetí tří nových členů na začátku letošního roku a perspektivně dalších deseti až dvanácti zemí v nejbližších deseti letech. A právě to nás zajímá.

V jámě lvové

Největší potíž je totiž v tom, že se členské státy EU teprve musí dohodnout, o čem vlastně ona slavná mezivládní konference bude. Na rozdíl od konference v roce 1985, která se zabývala vytvořením jednotného trhu, a konference v roce 1991, jež se soustředila na návrh měnové unie, nemá totiž žádné jednotné „velké téma“. Navíc prakticky každá země Unie má své zvláštní představy a ambice. Británie a Dánsko - tradičně největší euroskeptici - chtějí, aby se jednalo především na téma efektivity stávajícího systému rozhodování, a…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte