Sedmadvacátého března uveřejnil rakouský týdeník Profil úvodník, v němž je vídeňský arcibiskup, kardinál dr. Hans Hermann Groer (75), obviňován, že počátkem sedmdesátých let v klášterním gymnáziu Hollabrunn sexuálně obtěžoval jednoho ze svých žáků. Tato závažná obvinění proti němu vznesl Josef Hartmann (37), který na toto téma sepsal i místopřísežné prohlášení: když mu bylo 13 až 14 let, Groer se prý na něm opakovaně dopouštěl oplzlých činů „pod linií pasu“ a zneužíval svého autoritativního postavení.Proč o tom Hartmann mluví teprve nyní? Jako důvod udává, že mu prý došla trpělivost, když si před několika týdny v jednom Groerově pastýřském listě přečetl, že „zhýralí chlapci, ani jejich prznitelé nezdědí království Boží“.

V popředí jsou reakce

Sexuální zneužívání mladistvých je z hlediska trestního práva stíhatelný čin, avšak události, které líčí Hartmann, jsou již po dvaceti letech promlčeny. Přesto Hartmannovo prohlášení vyvolalo vlnu podobných přiznání bývalých Groerových žáků nebo dětí, jež zpovídal. Všichni jsou ochotni potvrdit své výpovědi před soudem, ale ve sdělovacích prostředcích si přejí zůstat anonymní. Hartmannovo líčení událostí tím nabývá věrohodnosti.Rakousko tak má opět svou „causa prima“ (zhruba před rokem byl - co se týče morálky - vystaven velkému zájmu médií spolkový prezident Klestil, viz Respekt 6/94). Avšak nyní, po týdnu, už není tématem číslo 1 otázka, zda jsou Hartmannovy výpovědi pravdivé, nebo ne. Do popředí se…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte