Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Čert v Plzni

Západočeská metropole Plzeň slaví v letošním roce 700 let svého založení. Plzeňská radnice pojala oslavy tohoto výročí velkoryse. Už od začátku roku probíhá ve městě řada společenských, kulturních a sportovních akcí, které toto výročí připomínají nebo se k němu symbolicky hlásí.

Západočeská metropole Plzeň slaví v letošním roce 700 let svého založení. Plzeňská radnice pojala oslavy tohoto výročí velkoryse. Už od začátku roku probíhá ve městě řada společenských, kulturních a sportovních akcí, které toto výročí připomínají nebo se k němu symbolicky hlásí. Hlavním garantem a koordinátorem oslav je Nadace 700 let města Plzně, kterou zřídilo městské zastupitelstvo. Jedním z vrcholů oslav by mělo být i provedení hry Saracénský čert na plzeňském náměstí před renesanční radnicí. Divácké tribuny budou mít kapacitu 1 400 osob. Po premiéře 2. června by mělo následovat dalších sedmnáct repríz.Inscenovat hru jako pouliční divadlo, které počítá s téměř třemi sty účinkujícími, nese v divadelně zakonzervovaných Čechách jistá rizika. V Plzni se pokoušejí oživit dávno zaniklou tradici lidového nebo sousedského divadla, která u nás kulminovala na přelomu 18. a 19. století. Dnes už tato tradice vymizela a téměř není na co navázat. I proto sáhl pořadatel, jímž je občanské sdružení Divadelní společnost Žumbera, po zkušenostech ze Švýcarska. Partnerským městem Plzně je ostatně švýcarský Winterhour.

Hra a autoři

Ve Švýcarsku pořadatelé objevili i režiséra. Stano Oriešek emigroval v roce 1968 ze Slovenska. V cizině začínal jako tvůrce animovaných naučných filmů pro soukromé firmy, byl členem několika amatérských divadelních skupin, a posléze se dostal i k profesionálnímu divadlu. Velkohru poprvé inscenoval roku 1968 ve Stein am Rhein. Na…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte